Göğüs Hastalıkları

Memeler, belli bir gelişim aşamasına kadar bebeğin besin ihtiyacını sağlamak üzere süt üretmekten ve salgılamaktan sorumlu yapılardır. Memeler ergenlik öncesi devrede kız ve erkek çocuklarda aynı boyutta olmalarına karşın, ergenlik döneminde hızlı bir gelişim gösterirler. Göğüslerin ulaştığı büyüklük genetik etkenlerle bağlantılı olmakla birlikte, çok farklılık gösterebilmektedir. Hamilelikte artan östrojen hormonu memelerin daha da büyümesine neden olur.

Her meme, 15-20 adet bağımsız süt üreten lob denen birimlerden oluşur. Her lob kendi içinde 20-40 adet alt birimden oluşur. Meme dokusu içinde üretilen sütü dışarıya taşımak için çok sayıda süt kanalları bulunur. Bu kanallar, meme başına açılırlar.

Göğüs hastalıkları arasında belirti olarak görülebilen meme başı akıntısı memede kitle ve ağrı şikayetiyle ortaya çıkabilir. Meme başı akıntısı daha çok iyi huylu hastalıklarla birlikte görülmesine karşılık, araştırılması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurunuz. Göğüslerden sütlü akıntı gelmesi gebelik sırasında ya da sonrasında görülebilir. Gebelik dışında ilaçlara bağlı ya da hormonal nedenlerle akıntı oluşabilir.

Ayrıca bazı hormon salgılayan kafa içi tümörler, enfeksiyonlar, damarsal hasarlar, ektopik prolaktin salgılayan bronkojenik karsinoma, göğüs duvarı tümörleri, herpes zoster meme başı akıntısına (galaktore) neden olabilir.

Akıntılar arasında en önemli olanı kanlı akıntılardır. Çünkü kanlı akıntılar bazen meme kanseri nedeniyle oluşabilir. Özellikle tek memede olan akıntılarda sitolojik inceleme, mamografi, histopatolojik incelemeler birlikte değerlendirilerek kanser ayırıcı tanısına gidilmelidir. Özellikle memede kitle varlığı kanser yönünde tanıyı güçlendirir. Ancak akıntı olmadan sadece memede farkedilen her kitle kanser anlamına gelmez. Örneğin kadınlarda ençok görülen meme kitlesi sebebi, fibrokistik hastalıktır. İçi sıvıyla dolu kistler adet öncesinde büyürler, memede gerginlik ağrı ve hassasiyet oluşur. Yaygın, yuvarlak, hareketli, sertçe kitleler oluştururlar. Yine çok görülen başka bir kitle nedeni fibroadenomlardır. Sert, hareketli, ağrısız kitlelerdir.

Meme Göğüs Hastalıkları arasında en önemli kısmı oluşturan göğüs kanserlerinde en yaygın belirti, ağrısız bir kitlenin hissedilmesidir. Ancak hastaların % 10 unda kitle farkedilmeden önce ağrı hissedilir. Bunun dışında göğüste oluşan sertleşme, şişlikler, deride tahriş ya da bozulmalar, meme başı akıntıları, göğüs ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi görülebilir. Meme kanserlerinde erken tanı konması, tedavi şansını önemli oranda arttırır. Yirmi yaşından sonra bayan hastaların ayda bir kendi göğüslerini kontrol etmeleri önerilmektedir. Kırk yaşından sonra ise yılda bir mamografi incelemesi (meme filmi) yapılmalıdır. Şüpheli bir durum varsa, öncelikle ultrason ve mamografi yapıldıktan sonra iğne ya da insizyonel biyopsi ile kitleden parça alınıp histopatolojik olarak incelenir. Küçük kitlelerde eksizyonel biyopsi (kitlenin tamamı incelemeye gönderilir) yapılır. Kesin tanı biyopsi ile konur.

kutlusevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Ankara Tıp Fakültesi
Plastik Cerrahi Kliniği

Göğüs Estetiği Konuları

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.

--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!